Tegoroczny, 55. Komersz Narodów Bałtyckich został zorganizowany w Rydze przez korporacje: Selonija i Studentu korporācija “Ventonia” w ostatni weekend czerwca (https://www.btk2018.com/home).

Nie mogło tam zabraknąć delegacji Konwentu Polonia, która w licznym gronie już w piątek wieczorem stawiła się na miejscu. W piątek odbył się tradycyjnie bal komerszowy. Również zgodnie z tradycją Polonusi nie poprzestali na tym i kontynuowali zabawę taneczno-śpiewającą na gościnnej kwaterze Studentu korporācija Lettonia.

Program głównego dnia obchodów komerszowych otwierało nabożeństwo w kościele Rīgas Sv. Jāņa baznīca koncelebrowane przez duchownych protestanckich należących do korporacji akademickich. Po mszy odbył się przemarsz uczestników komerszu wraz z kilkudziesięcioma pocztami sztandarowymi. Po raz pierwszy od wielu lat przemarsz nie zmierzał do Pomnika Wolności, ale do siedziby Łotewskiej Biblioteki Narodowej Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia, gdzie odbyła się uroczysta akademia komerszowa. Gościem honorowym Akademii, który wygłosił świetne przemówienie była Prof. Vaira Vike-Freiberga, filister żeńskiej korporacji Korporācija Spīdola, pierwsza w historii kobieta-prezydent Republiki Łotewskiej w latach 1999-2007. Warto odnotować brawurowe wystąpienie naszego kartelowego brata z Korporacja Akademicka Welecja, który zaprosił na następny, 56. Komersz Narodów Bałtyckich, który odbędzie się za rok w Warszawie.
Późnym popołudniem korporanci i korporantki (osobno) zasiedli do stołów komerszowych, aby uczcić 55. Komersz Narodów Bałtyckich śpiewem, toastami i ceremoniałami, których tradycje sięgają nierzadko średniowiecza. Komersz zgromadził blisko 500 korporantów i korporantek z 4 państw – Estonii, Łotwy, Niemiec i Polski. Późnym wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na zabawie pokomerszowej na kwaterze korporacji Selonija. W niedzielę po krzepiącym śniadaniu burszowskim na kwaterze Seloniji wyruszyliśmy w drogę powrotną do domów.

Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za wspaniałą zabawę. Do zobaczenia w przyszłym roku w na 56. Komerszu Narodów Bałtyckich w Warszawie! V!C!F! Omnes Corporationes