Dzisiaj gościliśmy na naszej kwaterze gościa wyjątkowego. Nasze zaproszenie przyjął Pan Kazimierz Piechowski – człowiek, którego niełatwo jest opisać w kilku słowach — żywa legenda, bohater, wspaniały człowiek, wzór skromności, posiadacz niezwykłego poczucia humoru – wszystko to tylko słowa. Pan Kazimierz Piechowski jest jedynym żyjącym dzisiaj uczestnikiem brawurowej ucieczki 4 więźniów KL Auschwitz. 22 czerwca 1942, po dwóch latach pobytu w obozie uciekli w przebraniach SS-manów, w samochodzie komendanta obozu. Pan Piechowski należy do starej kaszubskiej, polskiej rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Leliwa. Urodził się w dzieciństwo spędził w Tczewie. Jak sam opowiadał, fantazja przodków sprawiła, że potracili majątki, ale przekazali mu coś o wiele cenniejszego — silne poczucie patriotyzmu i wartości moralne. Był i nadal czuje się harcerzem. To za przynależność do harcerstwa został ujęty przez Niemców w 1939 r. Przewożony do kolejnych więzień w końcu, w 1940 r. trafił do Auschwitz, w jednym z pierwszych transportów.
Życie nie rozpieszczało naszego gościa. Po ucieczce z obozu, wstąpił jako ochotnik do AK na Lubelszczyźnie, gdzie walczył do końca wojny. Po powrocie do domu, na Wybrzeże – trafił do więzienia, skazany przez komunistów na 10 lat za nielegalne posiadanie broni (podrzuconej przez UB) i nieujawnienie przynależności do Armii Krajowej. Bohater żyjący z piętnem przestępcy. Tragiczny los tysięcy wielkich Polaków. Los uśmiechnął się do Pana Kazimierza już po 70-ce. Dzięki sprzedaży odziedziczonej po rodzinie ziemi, której wartość znacznie wzrosła w wyniku przeprowadzanych wokół inwestycji, mógł zrealizować swoje marzenia – zwiedził wraz z żoną 63 państwa świata na wszystkich kontynentach. Dzisiaj ma 95 lat.
Obejrzeliśmy film dokumentalny “Uciekinier” opowiadający o wydarzeniach z 1942 r. i biografii p. Kazimierza. Potem przyszedł czas na pytania i dyskusję. To był honor gościć na kwaterze takiego człowieka. Wszyscy pozostajemy pod wielkim wrażeniem. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. [MMW]