Początek maja to bez wątpienia czas bardzo wyjątkowy dla każdego Polaka, lecz szczególnie dla członków Konwentu Polonia. Odbywa się bowiem wtedy jedyna w swoim rodzaju uroczystość- święto wszystkich Polonusów, czyli komersz, którym celebrowaliśmy 190ty rok istnienia Konwentu.

Pierwszego maja rodzina konwentowa z dziećmi wybrała się na wspólny spacer po malowniczym parku im. Ronalda Regana w Gdańsku. Bezpośrednim preludium do naszego święta był już 2 maja, kiedy to odbyła się na naszej kwaterze huczna biesiada, która miała za zadanie wprowadzić wszystkich uczestników w ten jakże niepowtarzalny i piękny komerszowy klimat.

Właściwe obchody odbyły się 03.05.2018 r. Zaczęliśmy je od tradycyjnej mszy w intencji zmarłych członków Konwentu Polonia w sopockim kościele garnizonowym. Następnie wszyscy Polonusi oraz nasi znakomici goście z korporacji Arkonia, Welecja (Warszawa), Talavija (Łotwa) i Fraternitas Estica (Estonia) oraz Letonia (Łotwa) przemaszerowali do sopockiej Opery Leśnej,  gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe. Zwieńczeniem dnia komerszowego była tzw. knajpa fuksowska, zorganizowana przez  kandydatów na członków Konwentu Polonia w Instytucie Spraw Wszelakich w Sopocie.

Obchody zakończyło piątkowe śniadanie burszowskie na kwaterze dla rozjeżdżających się gości. Dziękujemy im za mile spędzony czas i godne uczczenie rocznicy działalności Konwentu Polonia.

Konwent Polonia – Vivat, crescat, floreat in aternum!