Niedawno na ekrany kin zawitał sequel kultowego „Łowcy androidów” z 1982 roku, filmu opartego na powieści legendarnego już twórcy science-fiction Philip K. Dicka. Z tej okazji w czwartek spotkaliśmy się na kwaterze żeby o niej podyskutować.

“Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”(org. “Do Androids Dream of Electric Sheep?”)- bo o niej tutaj mowa, porusza kwestię człowieczeństwa i zadaje wiele pytań, które można odnieść do dzisiejszych sytuacji i czasów. Pytań o to, co oznacza bycie człowiekiem, jak zachować się w stosunku do obcych(w tym przypadku androidów), którzy mimo, że tak podobni do ludzi jednak się od nich różnią i czy możliwa jest z nimi koegzystencja?

Na te i inne pytania powstałe w czasie rozmowy staraliśmy się odpowiedzieć. Poza nimi zajęliśmy się różnicami pomiędzy filmem a jego pierwowzorem, które są znaczące. Powieść została wydana w 1968 roku, jednak do polskiego czytelnika trafiła dopiero po dwudziestu siedmiu latach, już po krajowej premierze ekranizacji.

Ale czy było to znaczące w jej odbiorze? W odpowiedziach na to, jaki i na wcześniejsze pytania, zdania były podzielone i warto było spojrzeć na te problemy z perspektywy innych, czemu właśnie służą te spotkania, z których kolejne odbędzie się już za miesiąc.