Prezydent Republiki Estonii odwiedził Kwaterę Konwentu Polonia. Spotkanie było częścią trzydniowej wizyty w Polsce, podczas której Pan Toomas Hendrik Ilves spotkał się z m.in. z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Panem Bronisławem Komorowskim. Wśród gości znaleźli się również Dowódca Sił Obronnych Republiki Estonii, Generał Major Riho Terras, Rektor Uniwersytetu w Tartu, Pan Volli Kalm, Ambasador Republiki Estonii w RP, Pan Eerik Marmei oraz Ambasador RP w Republice Estonii, Pan Grzegorz M. Poznański.

Spotkanie przebiegło w życzliwej i otwartej atmosferze. Gości na Kwaterze K! przywitali Prezes Konwentu, com. Michał Lew oraz Prezes Związku Filistrów, fil. Maciej Klonowski. Spotkanie prowadził fil. Marcin Wiszowaty, który dzień wcześniej reprezentował Konwent na przyjęciu zorganizowanym przez Ambasadora Republiki Estonii z okazji wizyty Prezydenta Republiki Estonii na cześć Prezydenta RP, w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W czasie przemówienia, Pan Prezydent potwierdził, że Polska jest dla Estonii najistotniejszym partnerem w UE oraz wyraził aprobatę dla zdecydowanej postawy Polski podczas obecnego kryzysu na Ukrainie. Poinformował również o przekazaniu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiego dokumentów o krewnych Prezydenta RP, które znajdowały się w archiwum Uniwersytetu w Tartu (dawnego Uniwersytetu Dorpackiego). Warto zaznaczyć, że prapradziadek Pana Bronisława Komorowskiego, Piotr Jan hr. Komorowski był członkiem Konwentu Polonia.

Podczas spotkania nie zabrakło elementów korporacyjnych. Generał Major Riho Terras, prywatnie filister estońskiej korporacji Sakala, żartobliwie wyraził zwątpienie, czy Kwatera Konwentu będzie w stanie pomieścić wszystkich gości przyszłorocznego, 52. Komerszu Narodów Bałtyckich, organizowanego przez Konwent Polonia. Z okazji KNB przyjedzie do Trójmiasta kilkuset korporantów z Polski, Estonii, Łotwy i Niemiec.

Warto odnotować, że wizyta Pana Prezydenta została szeroko zauważona w estońskiej prasie.  Więcej zdjęć z wizyty można obejrzeć na profilu Konwentu Polonia w portalu Facebook  [ML]

Zdjęcie Raigo Pajula, Kancelaria Prezydenta Republiki Estonii

Fot: Raigo Pajula z Kancelarii Prezydenta Republiki Estonii