Obchody komerszu extern z okazji 190-lecia istnienia Konwentu Polonia już za nami. Rozpoczęliśmy w piątek, “Herbatą Filisterską” zorganizowaną w Instytut Spraw Wszelakich . W licznym gronie konwentowiczów z rodzinami i przyjaciółmi oraz gości z kraju i zagranicy bawiliśmy się przy świetnej muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Zagan Acoustic do białego rana. Mile zaskoczyła nas szeroka, pozytywna reakcja gości na nasz apel o przywdzianie strojów nawiązujących do mody z lat 1828-1939, aby w ten sposób uczcić dorpacki i wileński okres działalności naszego bractwa.

Sobotni wieczór spędziliśmy na kwaterze, gdzie podczas konwentu solennego trzech fuksów otrzymało barwy. Tym samym wyjątkowy rok jubileuszowy spędzili częściowo w granatowych, a częściowo w barwnych deklach.

Niedzielę, najważniejszy dzień obchodów, rozpoczęliśmy od udziału w uroczystym nabożeństwie w Kościele Zbawiciela Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) Gdańsk-Gdynia-Sopot, z pocztem sztandarowym. Uczciliśmy w ten sposób wszystkich ewangelików, których wkład w działalność Konwentu był od samego początku znaczący. Warto tu wspomnieć szczególnie postać fil. Juliusza Burschego (1862-1942), bohaterskiego biskupa Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce, który całe życie, aż do męczeńskiej śmierci w obozie Sachsenhausen, poświęcił działalności dla swojej wybranej ojczyzny Polski. Filister bp Bursche został 11 listopada 2018 r. pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Biesiada komerszowa odbyła się w Operze Leśnej. Komersz extern zgromadził delegatów korporacji z Estonii (Fraternitas Estica), Łotwy (Studentu korporācija Lettonia i Talavija) oraz Polski (poza Konwentem: Korporacja Akademicka Arkonia , Korporacja Akademicka Welecja, Korporacja Akademicka Sarmatia, Korporacja Akademicka Chrobria, Corporatio Respublica, Concordia, K!Lauda, Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis, Polska Korporacja Akademicka Giedyminia Ostrogiensis).

Tego dnia świętowaliśmy także jeszcze dwie ważne dla nas rocznice: 10-lecia podpisania umowy kartelowej z Fraternitas Estica , z którą odtąd łączy nas kartel wieczysty, a także 90-rocznicę umowy o wieczystej przyjaźni z Welecją.

Po poniedziałkowym śniadaniu burszowskim na kwaterze nadszedł czas pożegnań.
Dziękujemy wszystkim przybyłym delegacjom korporacji akademickich oraz gościom za obecność i wspaniałą zabawę w czasie wszystkich wydarzeń towarzyszących obchodom 190-lecia Konwentu Polonia i 100-lecia powstania II Rzeczypospolitej Polskiej.

Konwent Polonia, Vivat, Crescat, Floreat in Eeternum!!!